Jakie lecznicze grzyby z Tybetu znamy?

Medycyna Wschodu wciąż odkrywa przed Zachodem cenne właściwości niektórych endemicznych roślin, które występują w rejonach trudno dostępnych i na niewielkich obszarach. Do pochodzących z Tybetu grzybów o właściwościach leczniczych zalicza się kordyceps oraz grzybek tybetański.

Czym jest grzybek tybetański?

Tybetańska pieczarka jest bogata w błonnik, różne minerały i witaminy (selen, miedź, potas i witaminy B) oraz ma bardzo mało kalorii. Lecznicze właściwości wykazuje kefir, który jest uzyskiwany z grzybów tybetańskich. W krajach azjatyckich grzybek tybetański jest używany od wieków. Zanim grzybek tybetański zyskał sławę w Europie, to tybetańscy mnisi używali go i pielęgnowali, gdyż znali jego zalety i wartości.

Jakie właściwości wykazuje grzybek tybetański?

Właściwości lecznicze posiada kefir przygotowany z ziaren grzybka tybetańskiego. Kefir taki wzmacnia odporność, ma działanie przeciwzapalne, obniża poziom cholesterolu, oczyszcza organizm, poprawia funkcjonowanie układu trawiennego oraz pozytywnie wpływa na wygląd skóry.

Jak stosować kefir z ziaren grzybka tybetańskiego?

Napój taki może być stosowany przez wiele lat, bez robienia przerwy. Do uzyskania kefiru potrzebne są ziarna grzybka oraz mleko (nigdy UHT). Pielęgnacja grzybka zakłada stosowanie tylko naczyń szklanych, łyżek drewnianych albo z plastiku, gdyż w kontakcie z metalem ginie.

Jakie lecznicze grzyby z Tybetu są stosowane w medycynie?

Oprócz grzybka tybetańskiego w medycynie naturalnej wykorzystywany jest również kordyceps. To grzyb, który w naturze rośnie na Wyżynie Tybetańskiej. Jest to pasożytniczy grzyb, gdyż atakuje larwy ćmy, które przebywają zimą pod ziemią. Przez plemiona nomadów był wykorzystywany, jako preparat ogólnie wzmacniający i rewitalizujący oraz jako afrodyzjak. Jego właściwości pozwalały przetrwać surowe warunki klimatyczne oraz podnieść wydolność fizyczną.

Jak kordyceps zyskał sławę?

O kordycepsie zaczęto mówić, gdy w 1993 roku, chińskie biegaczki pobiły wiele rekordów, a ich trener stwierdził, że jest to związane ze spożywaniem Kordycepsu. Współczesne badania wykazały, że wyciąg z tego grzyba posiada właściwości immunostymulujące, regulujące poziom glukozy we krwi, działanie przeciwnowotworowe oraz wspomagające leczenie zaburzeń erekcji.

Czym jest kordyceps?

Kordyceps zyskał polska nazwę- Maczużnik chiński. Występuje w górskich rejonach Tybetu, Indii i Nepalu, na wysokościach pomiędzy 3000- 5000 m n. p. m.

 

Leave a Comment