- Zrównoważony druk opakowań do kosmetyków: Ekologiczne rozwiązania
- Odkrywając kulisy filmowego świata: "Noce i dnie" oraz "Storyboard - ruch w sztuce filmowej"
- Jak znaleźć odpowiedniego psychologa? – Poradnik dla początkujących
- Najnowsze trendy w psychologii – Co warto wiedzieć?
- Kwas mlekowy w kosmetyce: Właściwości, zastosowanie i pochodzenie
IBD – objawy i leczenie bólu
Zapalenie przewodu pokarmowego
Choroba zapalenia jelit, czyli IBD, to przyczyna powstawania stanu zapalnego przewodu pokarmowego. Jest to choroba przewlekła, a więc trwa przez całe życie. Nie ma na nią lekarstwa, ale istnieje możliwości zastosowania odpowiedniej terapii, która pomaga funkcjonować osobie chorej bardziej komfortowo.
IBD – objawy
Osoba zmagająca się z chorobą zapalenia jelit, odczuwa charakterystyczne objawy:
- ból brzucha,
- krwawienie pochodzące z odbytu,
- zmęczenie,
- biegunka ,
- złe samopoczucie,
- utrata apetytu,
- zmniejszenie masy ciała.
Chociaż IBD nie można wyleczyć całkowicie, warto stosować środki, które zmniejszają ból i dyskomfort i pozwalają funkcjonować na lepszym poziomie. Więcej informacji na ten temat, znajdziesz w kolejnym akapicie.
Leczenie bólu
W leczeniu stosuje się przede wszystkim leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy naproksen. Jeśli występuje ból o dużym nasileniu, wykorzystywane są opioidy. Są bardzo skuteczne, ale powodują większą ilość powikłań. Takie leki są uzależniające, dlatego rekomenduje się krótki czas ich używania. Poza lekami, wysoce skuteczna i bardzo ważna jest także psycho terapia. Wykwalifikowana i doświadczona osoba wie, jak pomóc chorym na IBD.
Odpowiednia dieta również ma niemałe znaczenie. Osoba chora na IBD powinna unikać pokarmów ciężkostrawnych, używek, nabiału oraz niektórych ziaren.
IBS a IBD
IBD często mylone jest z IBS, czyli zespołem jelita nadwrażliwego. IBS to choroba przewlekła, której charakterystyczne objawy to ból brzucha i trudności związane z wypróżnianiem. Przebiega raczej łagodnie i nie zagraża życiu osoby chorej. Leczenie to głównie zastosowanie odpowiedniej diety, przyjmowanie odpowiednich leków i unikanie sytuacji stresowych.
IBD natomiast jest niebezpieczne dla zdrowia i życia osoby chorej. Zbyt późna diagnoza może prowadzić do poważnych powikłań, które zagrażają życiu. Jeśli więc odczuwasz niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza jak najszybciej.
Podsumowanie
IBD to poważna choroba, która może stanowić zagrożenie dla życia. Jej charakterystyczne objawy to bóle brzucha, biegunka, zmęczenie, krwawienie z odbytu, złe samopoczucie, brak apetytu oraz zmniejszenie masy ciała. Choroby tej nie można wyleczyć, ale można zastosować środki zmniejszające ból oraz pomocną psychoterapię. IBD często jest mylone z IBS, czyli zespołem jelita nadwrażliwego. Objawy są podobne, ale tą drugą chorobę można wyleczyć, nie niesie ona także zagrożenia dla życia pacjenta.