Choroba pocałunków – to warto wiedzieć

Choroba pocałunków

Mononukleoza, inaczej zwana również chorobą pocałunków, to infekcja wirusowa przenoszona drogą kropelkową. Za jej wywołanie odpowiedzialny jest wirus Epstein-Barr z rodziny Herpes, w skrócie EBV. Często mylona jest z przeziębieniem, ponieważ ma bardzo podobne objawy takie jak ból głowy oraz gardła, podwyższona temperatura, ogólne osłabienie i zmęczenie.

Przyczyny i objawy mononukleozy

Głównymi przyczynami choroby pocałunków przeniesienia wirusa drogą kropelkową. Po przebytej chorobie wirus przechodzi w stan uśpienia, jest więc gotowy do reaktywacji. Na początku osoba zarażona odczuwa objawy takie jak bóle mięśni, stawów oraz głowy. Później pojawia się zapalenie gardła i powiększenie migdałków podniebnych. Mononukleoza może także powodować powiększenie wątroby, a także śledziony.

Leczenie i powikłania

Leczenie polega w dużej mierze na zwalczaniu objawów. Podawane są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Nie bez znaczenia jest również prawidłowe nawodnienie organizmu. Dobrą skutecznością wykazują się także leki podawane miejscowo, a także płukanki, takie jak napar z szałwii. Bardzo często w leczeniu stosuje się leki , takie jak acyklowir oraz glikokortykosteroidy.
Powikłania po przebytej chorobie pocałunków zdarzają się niezwykle rzadko, może jednak dojść do powikłań takich jak:
• Krwiak wątroby, śledziony,
• Ropnie migdałków,
• Małopłytkowość,
• Uszkodzenia wątroby.
Na mononukleozę najczęściej chorują najmłodsi w wieku od dwóch do siedmiu lat. W przypadku kontaktu z osobą zakażoną należy zachować odpowiednią higienę. Izolacja na tak długi czas nie ma większego sensu. Aby uniknąć zakażenia warto zachowywać odpowiednią higienę, nie korzystać ze sztućców czy szczoteczek do zębów innych osób.

Podsumowanie

Choroba pocałunków przenoszona jest drogą kropelkową, czyli przez ślinę. Jej objawy są bardzo podobne do przeziębienia. Może wystąpić podwyższona temperatura, ogólne osłabienie, obrzęk nosa i gardła. Leczenie mononukleozy polega głównie na zwalczaniu nieprzyjemnych objawów. Często stosuje się również środki takie jak acyklowir czy glikokortykosteroidy. Wirus pozostaje w organizmie jako uśpiony, może więc dojść do reaktywacji, co jednak dzieje się rzadko. Aby uniknąć zakażenia warto zachować odpowiednią higienę, nie używać przedmiotów osobistych innych osób. Izolacja osoby zakażonej nie ma większego sensu. W kontakcie z taką osobą warto zachować ostrożność oraz higienę.

 

Leave a Comment