Ciężkie powikłania ciążowe – na co warto zwrócić uwagę?

Ciąża to bez wątpienia wspaniały okres pełen radości i oczekiwania. To także okres, w którym liczyć należy się z możliwością występowania wielu dolegliwości. Większość z nich może być uporczywa i męcząca , jednak jest zupełnie niegroźna i stanowi naturalną odpowiedź organizmu na obecny stan kobiety. Zdarzają się jednak powikłania ciążowe, które mogą narażać życie i zdrowie matki i dziecka na niebezpieczeństwo.

Stan przedrzucawkowy i rzucawka

Stan przedrzucawkowy występuje nawet u 5% wszystkich kobiet ciężarnych i polega na występowaniu bardzo wysokiego ciśnienie (od 140/90), które wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Nieleczony może doprowadzić do występowania drgawek, śpiączki, przedwczesnego porodu, krwotoku, a nawet śmierci dziecka lub ciężarnej. Aby uniknąć bezpośredniego zagrożenia życia należy regularnie badać ciśnienie – w okresie trzeciego trymestru minimum raz dziennie – a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast zgłosić się na izbę przyjęć.

Zespół HELLP

Zespół HELLP to niezwykle rzadkie, jednak bardzo poważne schorzenie, które polega na występowaniu zwiększonej produkcji enzymów wątrobowych. Nieleczony zespół HELLP może skutkować trwałym uszkodzeniem wątroby, a także innych organów, takich jak płuca, serce i nerki. Zwykle choroba ta objawia się różnymi dolegliwościami pokarmowymi (np. wymiotami, biegunkami) oraz silnym bólem brzucha. W przypadku jego występowania konieczne jest zwykle natychmiastowe przerwanie ciąży w celu ratowania życia matki i dziecka.

Rozejście spojenia łonowego

Rzadkim powikłaniem ciążowym jest rozejście spojenia łonowego. W większości przypadków dolegliwość ta prowadzi jedynie do występowania silnego bólu w miejscu wzgórka łonowego, jednak zdarza się, że rozejście jest na tyle duże, że wymaga interwencji lekarskiej. Chirurgia rzadko zajmuje się tego typu przypadkami , częściej wykorzystuje się fizjoterapię. Odczuwając ból już w ciąży warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa to dosyć częste schorzenie ciążowe, które polega na czasowej odporności organizmu na produkowaną przed trzustkę insulinę. W większości przypadków jest to stan przejściowy, który samoistnie ustępuje kilka tygodni po porodzie. Zwykle nie daje żadnych objawów klinicznych: to dlatego tak ważne jest przeprowadzenie badania obciążenia glukozą (tzw. krzywej cukrowej) pomiędzy 26 a 28 tygodniem ciąży. Leczenie polega na prowadzeniu odpowiedniej diety mającej na celu uregulowanie poziomu cukru we krwi, czasem również obejmuje dodatkowe dostarczanie insuliny przy pomocy zastrzyków. Nieleczona cukrzyca ciążowa może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się dziecka i powodować m.in. makrosomię płodu, co uniemożliwia poród siłami naturami. Cukrzyca ciążowa może dawać także różnego rodzaju objawy, które często uznawane są za „naturalne” w ciąży m.in. wzrost apetytu i pragnienia, częstsze oddawanie moczu, a także bardzo szybkie przybieranie na wadze.

Leave a Comment