- Biżuteria ze stali chirurgicznej - równie piękna co srebro i złoto
- Kosmetyki na Naczynka - Skuteczna Pielęgnacja i Wybór Odpowiednich Produktów
- Dieta na Thermomix - korzystaj z niego przy wsparciu dietetyka
- Jakie są rodzaje dywanów? Przewodnik po shaggy i innych popularnych modelach
- Angielski Online: Szybki i Efektywny Sposób Nauki Języka
Schorzenia ciążowe – co powinno Cię zaalarmować?

Większość dolegliwości ciążowych – choć wyjątkowo uporczywych i nieprzyjemnych – nie jest groźna dla zdrowia ciężarnej kobiety. Wymioty, zmęczenie, zgaga czy senność mogą być bardzo męczące, jednak nie sprawiają bezpośredniego zagrożenia dla matki i rozwijającego się płodu. Jednak każda kobieta w mniejszym lub większym stopniu narażona jest na wystąpienie poważnych schorzeń ciążowych, które – nieleczone – mogą prowadzić do ciężkich komplikacji. Na co z pewnością należy zwrócić uwagę podczas dziewięciu miesięcy ciąży?
1. Cukrzyca ciążowa
Szacuje się, że cukrzyca ciążowa może dotykać nawet 5% wszystkich kobiet ciężarnych. Jest to schorzenie, które polega na niewłaściwej tolerancji cukrów i wzmożoną aktywnością trzustki. Cukrzycę ciążową wykrywa się zwykle między 26 a 28 tygodniem ciąży. Do alarmujących sygnałów należy: zbyt duże pragnienie, bardzo szybkie przybieranie wagi, a także częstsze oddawanie moczu. Większość kobiet chorujących na cukrzycę ciążową nie doświadcza jednak żadnych klinicznych skutków choroby. To dlatego tak ważne jest wykonanie badania tzw. krzywej cukrowej (doustnego testu obciążenia glukozą), który może wykazać ewentualne nieprawidłowości. Leczenie cukrzycy polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety, a w skrajnych przypadkach zastosowaniu insuliny w zastrzykach, co pozwala na uniknięcie konsekwencji nieprawidłowej tolerancji cukrów.
2. Stan przedrzucawkowy
Stan przedrzucawkowy to jedna z najbardziej poważnych konsekwencji ciążowych. Jest to rodzaj choroby nadciśnieniowej, które nazywane jest także zatruciem ciążowym lub rzucawką. Wśród objawów, które powinny Cię zaalarmować są: wysokie ciśnienie (140/90), obrzęki, zatrzymanie wody w organizmie i złe samopoczucie. Stan przedrzucawkowy jest wyjątkowo niebezpieczny zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu. Wcześnie wykryty pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia (m.in. zastosowania leków i wprowadzenia stylu życia, które umożliwią obniżenie ciśnienia do bezpiecznych dla matki i rozwijającego się dziecka wartości) , jednak często wymaga natychmiastowego przerwania ciąży poprzez cesarskie cięcie.
3. Łożysko przodujące
Łożysko przodujące oznacza specyficzne umiejscowienie łożyska, które zasłania wejście do macicy. Często wykrywane jest już podczas drugich badań prenatalnych, jednak wówczas istnieje duża szansa, że z czasem jego umiejscowienie ulegnie zmianie. W przeciwnym wypadku zaleca się utrzymanie ciąży do 38 tygodnia, a następnie rozwiązanie jej przez cesarskie cięcie. Niektórzy lekarze uważają, że możliwa jest także fizykoterapia wspomagająca podnoszenie się łożyska. Zaleca się również nieobciążający styl życia, zrezygnowanie ze sportu oraz unikanie przemęczenia fizycznego. Choć samo łożysko przodujące nie stwarza zagrożenia dla dziecka i matki, istnieje niewielkie ryzyko poważnych powikłań m.in. krwawienie, a nawet odklejenie się łożyska, które może stanowić bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia kobiety i wymaga natychmiastowego rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie.