Ciąża wysokiego ryzyka – czym jest i jak wygląda poród?

Zazwyczaj ciąża to wspaniały, choć nieco trudny stan, podczas którego rozwija się nowe życie. Choć wiele kobiet boryka się z różnymi, często bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami ciążowymi, większość z nich nie sprawia większego zagrożenia dla zdrowia i życia matki i rozwijającego się płodu. Zdarza się jednak, że podczas ciąży dochodzi do występowania różnego rodzaju chorób i niebezpiecznych patologii. Taka ciąża nazywana jest ciążą wysokiego ryzyka i wymaga odpowiedniego traktowania, a także przygotowania się do cięższego porodu.

Ciężkie dolegliwości ciążowe

Niektóre z chorób i schorzeń patologicznych mogą występować już od początków ciąży. Ciąża wysokiego ryzyka to m.in. ciąża mnoga, a także występowanie wad genetycznych u dziecka, które stwierdzone mogą być już w okolicy 12 tygodnia ciąży podczas pierwszych badań prenatalnych. W trakcie dziewięciu miesięcy może dojść do wielu zaburzeń, wśród których na wyróżnienie zasługuje:

1. Cukrzyca ciążowa – polega na nieprawidłowej syntezie insuliny przez trzustkę. Wczesne wykrycie pomiędzy 26 i 28 tygodniem ciąży umożliwiają wprowadzenie leczenia dietą, a w skrajnych przypadkach także zewnętrznie aplikowaną insuliną, która pozwala na uregulowanie poziomu cukru. Pacjentki z cukrzycą ciążową wymagają jednak ostrożnego traktowania, a także zwykle przeprowadzonego cesarskiego cięcia.

2. Łożysko przodujące – występuje u kilku procent kobiet w ciąży i polega na specyficznym umiejscowieniu łożyska , które zasłania wejście do macicy. Wysokie ryzyko w tego typu ciążach oznacza możliwość wcześniejszego odklejenia się łożyska, a także konieczność prowadzenia oszczędnego trybu życia przez cały okres ciąży.

3. Wysokie ciśnienie – kobiety borykające się z problemem wysokiego ciśnienia powinny regularnie kontrolować jego wartości. Wysokie ciśnienie może spowodować nawet stan przedrzucawkowy, który jest wskazaniem do natychmiastowego przerwania ciąży. Nieleczone nadciśnienie ciążowe może nawet zagrażać zdrowiu i życiu zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka.

Zdrowie. Ciąża wysokiego ryzyka a poród

Wśród ciąż wysokiego ryzyko specyficzną grupę stanowią matki spodziewające się chorego dziecka. Aberracje chromosomowe, niedorozwój niektórych narządów wewnętrznych (najczęściej płuc i nerek), a także choroby serca stanowią wskazanie do przeprowadzenia porodu w szpitalu o najwyższym poziomie referencyjności, gdzie znajduje się zaplecze lekarskie i odpowiedni sprzęt do szybkiego ratowania życia noworodka. W przeciwnym wypadku niezbędny może być natychmiastowy transport dziecka do bardziej oddalonego szpitala, który posiada odpowiednie warunki dla chorego. Sam medyczny transport może być także nieunikniony w przypadku schorzeń wykrytych dopiero po porodzie, jednak w dobie powszechnych badań prenatalnych zdarza się to wyjątkowo rzadko.

Należy pamiętać, że niektóre schorzenia, takie jak łożysko przodujące czy występowanie ciąży mnogiej, również świadczą o ciąży wysokiego ryzyka. W tych przypadkach najczęściej nieco wcześniej rozwiązuje się ciąże poprzez cesarskie cięcie, a także zwykle istnieje konieczność nieco dłuższego pobytu w szpitalu po porodzie, przez co warto wybierać placówki z dobrą opieką medyczną i poporodową.

 

Leave a Comment