Połóg – czym jest i jak sobie z nim radzić?

W trakcie dziewięciu miesięcy ciąży dochodzi w organizmie do wielu zmian, które mają na celu przygotowanie ciała do porodu. Zmienia się w nim niemal wszystko: od ilości produkowanych hormonów, aż po ułożenie narządów wewnętrznych, które uciskane są przez rosnącą macicę. Medycyna wciąż nie potrafi odpowiedzieć na wiele pytań związanych ze zmianami, do których dochodzi w ludzkim ciele podczas tych kilku miesięcy. Nic jednak dziwnego w tym, że tuż po wyczerpującym porodzie dochodzi do tzw. połogu czyli okresu, podczas którego kobiece ciało dochodzi do siebie. Czym jest połóg i jak sobie z nim radzić?

Jak wygląda połóg?

Połóg to stan, który trwa od 4 do 6 tygodni po porodzie. Podczas tego okresu dochodzi do różnych zmian w organizmie, które mają na celu przywrócenie pierwotnych funkcjo narządów. Dochodzi m.in. do zahamowania produkcji hormonów, które wcześniej utrzymywały ciążę, do przesuwania się w dół narządów wewnętrznych i regeneracji dróg rodnych. Naturalnym – choć nieprzyjemnym – zjawiskiem podczas połogu jest utrzymujące się krwawienie, a także takie objawy jak: wypadanie włosów i pogorszenie się stanu skóry, zmiany nastoju, zmęczenie i osłabienie organizmu, senność oraz ból i dyskomfort poporodowy. Specyficznym objawem połogu może być ból kości, stawów, kręgosłupa i barków – w końcu przez dziewięć miesięcy całe ciało było obciążone dodatkowym ciężarem dziecka, wód płodowych i łożyska, co miało wpływ na postawę.

Wizyty lekarskie podczas połogu

Podczas połogu masz możliwość spotkania się z położną (tzw. wizyta pilotażowa), która pomoże Ci w opiece nad dzieckiem, a także skontroluje Twoje ciało. Dodatkowo warto wybrać się do ginekologa na kontrolę poporodową około 4 tygodnie po porodzie, podczas których lekarz oceni stan blizn, sprawdzi w jakim stopniu skurczyła się macica, a także oceni budowę i funkcjonowanie narządów rodnych. Jeśli podczas ciąży występowały u Ciebie choroby przewlekłe (np. niedoczynność tarczycy czy cukrzyca ciążowa) i przebywałaś pod opieką lekarza specjalisty warto skontrolować swój stan zdrowia około 4-6 tygodnie po porodzie. W trakcie połogu warto również wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty, który oceni stan mięśni prostych brzucha – w przypadku ich rozejścia może być konieczna szybko wdrożona rehabilitacja. Fizjoterapeuta zaleci również lekkie, bezpieczne ćwiczenia, które pozwolą na szybsze dojście do formy i zminimalizowanie przykrych dolegliwości poporodowych.

Połóg – jak sobie z nim radzić?

Połóg może być niezwykle ciężkim przeżyciem dla kobiety. Niektóre świeżo upieczone matki twierdzą nawet, że przejście przez połóg jest trudniejsze niż ciąża, a nawet sam poród. Z pewnością to czas, podczas którego warto zadbać o swoje zdrowie. Niezbędna dla regeneracji organizmu jest zdrowa, zbilansowana dieta pełna witamin i minerałów, a także odpowiednia ilość snu – choć o to drugie nieco trudniej przy noworodku, warto mieć wsparcie partnera, matki lub przyjaciółki, którzy zaoferują swoją nieocenioną pomoc w trakcie pierwszych tygodni po narodzinach dziecka.

 

Leave a Comment