- Zrównoważony druk opakowań do kosmetyków: Ekologiczne rozwiązania
- Odkrywając kulisy filmowego świata: "Noce i dnie" oraz "Storyboard - ruch w sztuce filmowej"
- Jak znaleźć odpowiedniego psychologa? – Poradnik dla początkujących
- Najnowsze trendy w psychologii – Co warto wiedzieć?
- Kwas mlekowy w kosmetyce: Właściwości, zastosowanie i pochodzenie
Połóg – jak sobie z nim poradzić?
Ciąża to z pewnością bardzo radosny czas oczekiwania, jednak dla wielu kobiet wiąże się on z wieloma przykrymi dolegliwościami. Wymioty, bóle kości i stawów, uczucie zmęczenie czy uciążliwa zgaga – to tylko niektóre z naturalnych i całkowicie fizjologicznych objawów ciąży. Niemniej trudny jest okres połogu czyli pierwsze tygodnie po urodzeniu dziecka.
Połóg – czego się spodziewać?
Poród to wyjątkowo ciężkie przeżycie dla naszego organizmu, a sama ciąża również stanowi duże obciążenie dla ciała. Nic więc dziwnego, że połóg to stan, w którym dochodzi do kolejnych drastycznych zmian w funkcjonowaniu organizmu, który stara się jak najszybciej dojść do względnej formy. Wśród najczęstszych dolegliwości w trakcie połogu należy wyróżnić utrzymujące się krwawienie (mogące występować nawet do dwóch tygodni po porodzie), zmęczenie i osłabienie organizmu, ból w okolicach intymnych, bóle pleców i stawów, problemy z zaparciami, wypadanie włosów i pogorszenie stanu skóry, a także różnego rodzaju problemy emocjonalne. Pamiętaj, że to właśnie okres, w którym dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które odpowiedzialne mogą być m.in. za pojawiające się zmiany nastrojów.
Jak przetrwać połóg?
1. Daj sobie czas
Połóg nie trwa wiecznie – choć z pewnością przez pierwsze dni po porodzie będziesz myśleć, że ten okropny stan nigdy nie minie. Z każdym dniem i tygodniem będzie jednak coraz łatwiej, a po 4-6 tygodniach Twój organizm zacznie względnie normalnie funkcjonować.
2. Poproś o pomoc
W okresie połogu, a w szczególności przez pierwszy tydzień lub dwa po porodzie, warto mieć obok siebie kogoś do pomocy. Może to być partner zajmujący się dzieckiem, mama przynosząca ciepły posiłek lub przyjaciółka, która ma już za sobą pierwsze doświadczenia z rodzicielstwem. Pamiętaj jednak, by do niczego się nie zmuszać – jeśli nie masz ochoty na towarzystwo zawsze możesz odmówić wizyty rodziny i przyjaciół!
3. Zrób coś dla siebie
Z pewnością pierwsze tygodnie po porodzie to zbyt wcześnie na odchudzanie. To także czas, w którym powoli będzie maleć tkanka tłuszczowa, a brzuch z każdym dniem będzie stawał się mniej widoczny. Choć z ćwiczeniami warto jeszcze poczekać z pewnością powinnaś w tym czasie wyjątkowo dbać o dietę bogatą w minerały i witaminy, tak niezwykle ważne w procesie regeneracji organizmu po porodzie. Jeśli tylko masz siłę i ochotę to może być dobry czas na zrobienie czegoś dla siebie – zafarbowanie włosów, pomalowanie paznokci i wzmożonej pielęgnowania ciała. To w końcu ono najwięcej przeszło podczas ciąży i porodu!
4. Wyjdź z domu
To może brzmieć jak zadanie nie do wykonania , ale z pewnością szybciej dojdziesz do siebie wychodząc z domu. Staraj się dużo spacerować – pozwoli Ci to wrócić szybciej do formy, a dla Twojego dziecka to niepowtarzalna okazja do nabywania odporności. Być może będziesz mieć również okazję do złapania kontaktu z innymi młodymi mamami z Twojej okolicy , dzięki czemu zyskasz wspaniałą przyjaźń, która pomoże Ci przetrwać pierwsze tygodnie po porodzie!