Opryszczka narządów płciowych – diagnoza, leczenie

Opryszczka narządów płciowych – objawy

W wielu przypadkach objawy opryszczki narządów płciowych są niezauważalne, mówi się tak w momencie bezobjawowego przejścia choroby. Niestety w innych zaś są one bardzo bolesne. Głównym objawem opryszczki płciowej jest pojawienie się świądu w okolicach narządów rozrodczych. Trzeba pamiętać, że opryszczka lubi środowisko wilgotne, dlatego też głównie występuje przy samych narządach rozrodczych jak i też w okolicach odbytu czy też na udach.

Opryszczka narządów – diagnoza

Każda osoba powinna wiedzieć, że opryszczki narządów płciowych nie da się wyleczyć do końca. Można ją uznać, jako chorobę nieuleczalną. Jedyne, co można zrobić to złagodzić jej przebieg i uśpić. Osoby, u których wystąpiła opryszczka narządów płciowych leczenie leczenie powinni zacząć od wizyty u specjalisty. Samodzielne próby zaleczenia choroby mogą doprowadzić do ciężkiego przebiegu wirusa. Przede wszystkim może dojść do nieestetycznego i bardzo bolesnego owrzodzenia na ciele. Jednocześnie można przenieść chorobę na narządy widoczne jak na przykład na usta. Staje się to wtedy nie tylko bolesne, ale również bardzo wstydliwe. Podczas wizyty u specjalisty wykonywane są badania kliniczne oraz badania laboratoryjne, które w sposób pewny są w stanie określić zarówno rodzaj choroby jak i jej zaawansowanie.

Podstawowe leczenie opryszczki płciowej

Do leczenia opryszczki płciowej stosuje się przede wszystkim środki przeciwwirusowe jak i przeciwzapalne. Warto pamiętać, że im prędzej zostanie wykryty wirus HSV w organizmie i zostanie szybciej wdrożone leczenie – tym szybciej zostanie zaleczony. Środki przeciwwirusowe podane w 72h od zarażenia mogą zaleczyć chorobę już w ciągu 5 dni, jednak ociąganie się z wizytą u lekarza w momencie wystąpienia zmian skórnych może doprowadzić do leczenia długotrwałego – nawet do kilku miesięcy.

Nawrót choroby

Opryszczka, jako choroba nieuleczalna często powraca. Najczęściej w przeciągu 10-12 tygodni od zaleczenia pierwszych objawów. Podczas okresu podtrzymującego leczenie, czyli tak naprawdę cały czas – osoba zarażona powinna wprowadzić suplementy typu witaminy B12. Podczas leczenia natomiast oboje partnerów powinno być leczonych jednocześnie i powinni oni zminimalizować zbliżenia fizyczne – prezerwatywa nie chroni przed zarażeniem wirusem. Dodatkowo warto wspomnieć, że coraz częściej pojawiają się objawy choroby wywołanej wirusem HSV-1, czyli wirusem opryszczki wargowej, a nie tylko HSV-2, czyli typowej opryszczki narządów płciowych.

 

Leave a Comment