Jaką rolę pełni woda w trosce o zdrowie układu moczowego.

Zakażenia układu moczowego to niezwykle częste schorzenie, które dotyka głównie kobiety, ze względu na budowę anatomiczną cewki moczowej. Do zakażenia dochodzi na skutek dostania się bakterii do cewki moczowej, na skutek czego dochodzi do powstawania stanu zapalnego. Infekcja może także przebiegać bezobjawowo, a jedynym dowodem na jej istnienie jest badanie moczu. Najczęstszą przyczyną powstawania stanu zapalnego jest pałeczka kałowa.

Objawy zakażenia układu moczowego

1. Ból podczas oddawania moczu, może być odczuwane również jako pieczenie,
2. Częste oddawanie moczu, przy jednoczesnym skąpomoczu,
3. Bóle w podbrzuszu,
4. Brunatne zabarwienie moczu lub krwiomocz,
5. Gorączka powyżej 38°C,
6. Nudności ,
7. Wymioty,

Główne czynniki ryzyka zakażenia układu moczowego

:
1. Cewka moczowa kobiety jest dużo krótsza od cewki mężczyzny, ponadto jest zlokalizowana bliżej odbytu, gdzie gromadzą się bakterie, te cechy autonomiczne powodują, że głównie kobiety chorują na zakażenie układu moczowego.
2. Zbyt częste mycie, zmywanie naturalnej flory bakteryjnej, a także nieprawidłowe podmywanie się może powodować podrażnianie stref intymnych
3. Czyli wtłoczenie bakterii do pochwy w trakcie odbywania stosunku płciowego.
4. Choroby. Jedną z głównych chorób, które są przyczyną częstych infekcji bakteryjnych układu moczowego, jest cukrzyca.
5. Inwazyjne zabiegi chirurgiczne, do których można zaliczyć cewnikowanie, zabiegi ginekologiczne, podczas których wkłada się różne przedmioty do kanału rodnego kobiety. Wskutek takich zabiegów bakterie mogą zostać wtłoczone do dróg moczowych.
6. Wraz z wiekiem, ciało kobiety zaczyna wydzielać co raz mniej płynów ustrojowych, zmniejszona ilość śluzów powoduje zmniejszenie ilości warstwy ochronnej, w której znajdują się naturalne bakterie pochwy.
7. W wyniku niektórych chorób dróg moczowych może dochodzić do zatykania się kanalików i nagromadzania się bakterii powodujących stany zapalne dróg moczowych, należą do nich kamica moczanowa.
8. Zbyt mała ilość płynów spożywanych w ciągu dnia, uniemożliwia wypłukiwanie chorobotwórczych bakterii z układu moczowego.

Jak dbać o układ moczowy?

1. Pić dużo wody, soku z żurawiny i herbat ziołowych w ciągu dnia.
2. Nie wstrzymywać moczu.
3. Zawsze po stosunku oddawać mocz.
4. Podmywać się przed stosunkiem.
5. Dbać o higienę miejsc intymnych, podmywać się od tyłu do przodu.
6. Nie depilować miejsc intymnych.
7. Przed snem wypijać szklankę wody.
8. Nie lekceważyć stanów zapalnych pochwy.

 

Leave a Comment