Dla kogo żeń-szeń wzbroniony?

To, co daje natura, musi być dla człowieka zdrowe – takie myślenie jest powszechne i nic w tym dziwnego, jednak trzeba mieć na uwadze, że przez pewne schorzenia człowiek musi czasem unikać nawet najbardziej naturalnych produktów. Jeżeli chodzi o żeń-szeń przeciwwskazania dotyczą wąskiej grupy osób, jednak warto jest sprawdzić, czy się do niej nie należy.

Żeń-szeń nie dla każdego

Właściwości żeń-szenia poznane zostały już cztery tysiące lat temu. Od tamtej pory znalazł swoje miejsce w medycynie chińskiej, znajduje się w kolejnych preparatach dostępnych także na polskim rynku, należy mieć świadomość, że jednak nie każda osoba może go zażywać.

Jakie przeciwwskazania mogą występować? Żeń-szeń może wchodzić w negatywne reakcje z innymi lekami, dlatego z jego korzystania zrezygnować całkowicie powinny osoby warfarynę – jest to lek przyjmowany przy leczeniu zakrzepicy oraz zatorowości płucnej. Nie powinno się łączyć go również z innymi ziołami, które wykazują działanie pobudzające. Takie połączenie może bowiem zbytnio pobudzić organizm, co przełoży się niekorzystnie na sen.

Ze stosowania żeń-szenia bezwzględnie zrezygnować powinny osoby cierpiące na podane dolegliwości i choroby: zaburzenia krzepliwości krwi, choroby serca – jak arytmia, kołatanie serca, jego niewydolność – hipoglikemia, stan zapalny organizmu, gorączka.

Zdrowie. Nie stosować, gdy…

Przeciwwskazaniem dla sięgnięcia po żeń-szeń jest również stosowanie go wieczorem lub w przypadku osób, które w ciągu dnia wypijają duże ilości kawy – żeń-szeń pobudza, co prowadzi do problemów z zasypianiem oraz do bezsenności.

Bezwzględna rezygnacja dotyczy również kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie należy podawać go dzieciom, także osoby przyjmujące sterydy lub leki z grupy inhibitorów MAO.

Jeżeli na coś się cierpi, na przykład na nadciśnienie, ważne przed pierwszym zastosowaniem preparatu żeńszeniowego jest skonsultowanie się z lekarzem, który upewni w tym, czy w ogóle można taki preparat przyjmować bez ryzyka wystąpienia niepożądanych efektów.

Skutki uboczne

Jeżeli mimo przeciwwskazań ktoś jednak nie zrezygnuje ze stosowania żeń-szenia, jak i w przypadku osób względnie zdrowych pojawić się mogą nieprzyjemne skutki uboczne. Do najczęściej występujących wyliczyć należy bóle głowy, senność, biegunkę, złe samopoczucie oraz nawet wystąpienie zmian skórnych.

Gdy wystąpią niepożądane skutki uboczne stosowania preparatów żeńszeniowych należy bezwzględnie i natychmiastowo zrezygnować z ich przyjmowania.

 

Leave a Comment