Uwielbiamy baleriny, ale…

Buty to nieodłączna część garderoby każdego człowieka. Wybór damskich wiosennych balerin jest ogromny. Zdarza się, że kiedy przymierzamy w sklepie jakiś model, wydaje się on idealny dla nas. Decydujemy się zakup. Niestety okazuje się, że po całym dniu w nowych balerinach nasze nogi strasznie ucierpiały.

Jak rozciągnąć baleriny?

Jest kilka sprawdzonych sposobów na rozciągnięcie balerin.

Wśród nich są:

  • Do rozciągnięcia balerin sprawdzą się wilgotne grubsze skarpety, które zakładamy na stopy i wkładamy buty. Spacerując tak po domu, możemy rozciągnąć buty do odpowiedniego rozmiaru.
  • Innym sposobem jest wilgotna gazeta, z której uformujemy kulki. Powinny być tak duże, żeby rozpychać cholewkę od wewnątrz. Tak przygotowane buty należy odstawić na około 20 godzin. Ten sposób jest najlepszy do rozciągnięcia balerin na szerokość. Zamiast wody możemy użyć denaturatu lub spirytusu, ale stosujmy te środki tylko do rozciągnięcia balerin kolorów ciemniejszych. Na jasnych kolorach balerin mogą pojawić się przebarwienia.
  • Do rozciągnięcia balerin możemy wykorzystać żelazko parowe lub gotującą się wodę. Buty należy przytrzymać kilka minut nad parującą wodą. Ważne, żeby założyć baleriny, wtedy kiedy będą ciepłe i wilgotne w środku. Chodzenie w nich po domu pomoże nam rozciągnąć baleriny.
  • Dobrym sposobem na rozciągnięcie balerin są woreczki, które wykorzystujemy do mrożenia kostek lodu. Wypełniamy woreczki wodą, wkładamy je do butów i tak wypełnione buty wkładamy do zamrażalnika. Zmieniający się stan skupienia wody z ciekłego w stały powoduje rozszerzenie butów. Trzeba tylko pamiętać, żeby wyjąc buty o odpowiedniej porze. Zbyt długie trzymanie ich w zamrażalniku może spowodować pęknięcie cholewki.
  • Przeciwnym sposobem do zamrażania jest nagrzewanie balerin. Do tego posłuży nam suszarka do włosów. Wystarczy włożyć suszarkę do środka buta i nagrzewać strumieniem ciepłego powietrza. Tak nagrzane buty wkładamy na stopy i chodzimy w nich po domu.
  • Bardzo dobrym sposobem na rozciągnięcie balerin jest zakup profesjonalnych prawideł do butów. Przyrząd ten znany jest od wielu pokoleń. Nasi przodkowie wkładali prawidła do butów, aby się nie zdeformowały. Na prawidło zakładamy wilgotną grubą skarpetę, następnie wkładamy je do buta i zostawiamy tak na całą noc[/list=6].
  • Obecnie w sklep -ach obuwniczych dostępną są różne specyfiki do rozciągania obuwia między innymi spraye, pianki. Jedynie co musimy zrobić to spryskać wnętrze butów, potem założyć na jakieś pół godziny i pochodzić lub wykorzystać do tego wspomniane powyżej prawidła.
  • Jeszcze innym sposobem na rozciągniecie balerin jest, wymiana wkładki na cieńszą.

Pamiętajmy jednak, że prostsze do rozciągnięcia baleriny są wykonane z naturalnej skóry niż buty z innych różnych tworzyw sztucznych czy z materiałów.
Jeśli uda nam się rozciągnąć buty do naszego rozmiaru będziemy cieszyć się zakupionymi balerinami przez długi okres.

Leave a Comment