- Odkrywając kulisy filmowego świata: "Noce i dnie" oraz "Storyboard - ruch w sztuce filmowej"
- Jak znaleźć odpowiedniego psychologa? – Poradnik dla początkujących
- Najnowsze trendy w psychologii – Co warto wiedzieć?
- Kwas mlekowy w kosmetyce: Właściwości, zastosowanie i pochodzenie
- Keratynowe prostowanie włosów – Wszystko, co musisz wiedzieć
Mezoterapia. Korzyści i przeciwwskazania.
Mezoterapia jest alternatywną techniką medyczną, która polega na celowym wstrzykiwaniu leków do głębokiej warstwy skóry właściwej.
Mezoterapia – definicja.
Mezoterapia to technika medyczna wynaleziona we Francji na początku lat 50. przez lekarza pierwszego kontaktu Michela Pistor. Polega ona na wstrzykiwaniu małych dawek leków pod skórę właściwą (najbardziej wewnętrzną warstwę skóry). Zasadą jest stosowanie mniejszych ilości substancji aktywnej poprzez bezpośrednie kierowanie ich na obszar przeznaczony do leczenia lub tak blisko, jak to możliwe.
Początkowo przeznaczona do leczenia zlokalizowanego bólu i niewydolności żylnej, obecnie technika ta jest stosowana w leczeniu wielu różnych patologii.
Korzyści płynące z mezoterapii.
Trudno jest stwierdzić, jakie są rzeczywiste korzyści z tej techniki, ponieważ niewiele jest badań naukowych, które dowodzą jej skuteczności. Nadal jednak jest on regularnie stosowany w leczeniu bólu, szczególnie w reumatologii, medycynie sportowej, a także w medycynie estetycznej.
Mezoterapia i cellulit.
Mezo terapia wzbudza coraz większe zainteresowanie medycyną estetyczną, gdzie przedstawiana jest jako alternatywa dla chirurgii. Stosuje się go głównie w zabiegach przeciw cellulitowi lub do topienia tłuszczu w udach, pośladkach, biodrach, nogach, ramionach, a nawet twarzy, wokół oczu.
Cellulit to nagromadzenie tłuszczu pod skórą, nadające jej wygląd znany jako “skórka pomarańczowa”. Technika przyjęta przez mezoterapeutów polega zatem na wstrzykiwaniu substancji w celu stopienia tłuszczu na danych obszarach. Wiele substancji może być wstrzykiwanych , na przykład: enzymy kolagenozy, kofeina, a nawet ekstrakty z karczocha.
Jak odbywa się sesja mezoterapii?
Podczas sesji mezoterapii lekarz wykonuje kilka powierzchownych iniekcji leków bezpośrednio na lub w pobliżu miejsc, które mają być leczone. Iniekcje wykonywane są za pomocą delikatnej igły o długości od 4 do 13 mm. Można je wykonać ręcznie lub za pomocą elektronicznego pistoletu iniekcyjnego. W zależności od choroby , która ma być leczona i strategii przyjętej przez lekarza, liczba wymaganych zastrzyków może być różna, a czasem nawet kilkuset. Liczba sesji może się również różnić w zależności od stanu. W nagłych przypadkach, takich jak kontuzje sportowe, wystarczy od 1 do 3 sesji. Przeciwnie, w przypadku chorób przewlekłych, takich jak reumatyzm lub choroba zwyrodnieniowa stawów, czasami konieczne jest wykonanie od 10 do 15 sesji rozłożonych na 6 miesięcy lub cały rok.
Zagrożenia i przeciwwskazania mezoterapii.
Zwolennicy mezoterapii twierdzą, że efekty uboczne są niezwykle rzadkie lub ograniczone, jeśli zastrzyki są podawane przez profesjonalistów. Jednakże, publikacje naukowe oceniające skuteczność lub ryzyko mezoterapii są rzadkie. Zakażenia skóry stanowią najczęstsze ryzyko, ale nie należy zapominać o pojawieniu się krwiaków, zlokalizowanych reakcji alergicznych w miejscu wstrzyknięcia oraz o toksyczności produktów. Wstrzykiwane roztwory często zawierają produkty stosowane w medycynie konwencjonalnej, ale poza zakresem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. To lekarz sam wybiera i miesza substancje przed zastrzykami.