Jak rozchodzić skórzane buty

Kupno wygodnych butów jest bardzo ważne dla zdrowia naszych nóg. Nie zawsze buty, które nam się podobają są odpowiednie dla naszych stóp. Przyjmuje się, że buty skórzane to najlepszy wybór. Są trwałe, dopasowują się do stopy i przede wszystkim noga się w nich nie poci. Jednak czasem zdarza się, że kupimy buty, których noszenie powoduje dyskomfort. Jak rozchodzić skórzane buty?

Skórzane buty stanowią niezbity dowód na to, że walory estetyczne mogą iść w parze z funkcjonalnością. Trendy się zmieniają , ale skóra wciąż pozostaje symbolem dobrego gustu. Jednak za ciasne skórzane buty mogą powodować otarcia czy bolesne odparzenia. Wyjściem jest rozbicie skórzanych butów. Można je oddać do szewca, by zajął się tym profesjonalnie lub zdecydować się na skorzystanie z domowych sposobów rozbijania butów.moda

Moda. Jak rozbić skórzane buty?

Skóra jest materiałem sztywnym i twardym. Sprawia to, że wykonane z niej buty są trwałe. Jednak buty, które w sklepie wydawały się idealnie dopasowane, w domu mogą uciskać i powodować dyskomfort chodzenia w nich. Jednak nie muszą od razu lądować na dnie szafy. Najprostszym sposobem na rozwiązanie problemu uciskających butów jest wyjęcie wkładki. Czasem w butach skórzanych wkładka jest na tyle gruba, że powoduje otarcia na stopach. Jeśli wkładka nie jest wszyta lub przyklejona można ją wyjąć i zastąpić inną, cieńszą. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, warto spróbować rozchodzić niewygodne obuwie. Wystarczy kilka dni noszenia, by skóra się rozciągnęła i dopasowała do kształtu stopy. Warto pamiętać o założeniu grubych skarpetek, co zmniejszy ryzyko powstawania otarć. Jeśli skóra się rozciągnęła, przed schowaniem butów do szafki czy pudełka, dobrze jest wypełnić je zmiętym papierem czy gazetami, by w ten sposób utrwalić nowy kształt.

Rozchodzenie butów to prosta metoda, ale jednak pracochłonna. Może zająć nawet kilka dni. Proces można przyspieszyć, umieszczając buty na chwilę nad gotującą się w garnku wodą. Para wodna powinna zmiękczyć strukturę skóry i ułatwić rozciąganie. Niektórzy niewygodne buty starają się rozchodzić zakładając na stopy mokre skarpetki. Z tym sposobem jednak trzeba uważać. Niektóre gatunki skóry (nubuk czy zamsz) źle znoszą zbyt długi kontakt z wilgocią.

Jednym z bezpieczniejszych sposobów na rozbicie butów jest ciepłe powietrze z suszarki. Pod wpływem ciepłego powietrza skóra robi się elastyczna, a dzięki temu łatwiejsza do modelowania. Ciepłe powietrze powinno trafić do wnętrza buta. To pomoże rozbić buty pięcie czy w palcach.

 

Leave a Comment