- Zrównoważony druk opakowań do kosmetyków: Ekologiczne rozwiązania
- Odkrywając kulisy filmowego świata: "Noce i dnie" oraz "Storyboard - ruch w sztuce filmowej"
- Jak znaleźć odpowiedniego psychologa? – Poradnik dla początkujących
- Najnowsze trendy w psychologii – Co warto wiedzieć?
- Kwas mlekowy w kosmetyce: Właściwości, zastosowanie i pochodzenie
Szkodliwe składniki w kosmetykach
Stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami. Sprawdzamy etykiety nie tylko produktów spożywczych, ale również i etykiety kosmetyków. Staramy się wybierać takie produkty, które pozbawione są szkodliwych dla zdrowia substancji. A jest ich bardzo dużo. Toksyczne substancje mogą wywoływać podrażnienia czy problemy zdrowotne. Na co uważać, kupując kosmetyki?
Do pielęgnacji ciała również miewamy w łazience nie tylko żel pod prysznic, ale kremy na rozstępy, cellulit, balsamy, masła do ciała, dezodoranty, peelingi, żele do higieny intymnej. Do tego dochodzą kosmetyki do włosów czy do makijażu. Każdy z nich może zawierać niebezpieczne substancje, które mogą powodować przykre konsekwencje zdrowotne. Unia Europejska bardzo skrupulatnie sprawdza składy kosmetyków. Podrażnienia skóry, alergie skórne, mogą być wywołane przez kosmetyki zawierające substancje pochodzące z petrochemii. Dlatego też najlepiej wybierać kosmetyki pochodzenia naturalnego. Jednak zawsze przed zakupem, należy sprawdzić czy są one pozbawione sztucznych substancji.
Szkodliwe substancje w kosmetykach
Bardzo często spotykaną toksyczną substancją jest aluminium w antyperspirantach. Może on również wystąpić w kosmetykach do opalania z filtrem UV, jak i w kosmetykach przeciwłojotokowych. Zadaniem aluminium jest hamowanie potu. Niestety poza zatykaniem porów, związek ten może powodować reakcje alergiczne, przesuszenie skóry oraz wysypki.
SLS i SLES to już dosyć popularne skróty, których wiele osób wolałaby nie widzieć w składach stosowanych przez siebie kosmetyków. Należy ich unikać, gdyż mogą powodować przesuszenie i podrażnienie skóry, świąd, wypryski oraz podrażnienie oczu i zapalenie spojówek. Działają szkodliwie na skórę. Unikać w kosmetykach należy również silikonów. Są chętnie stosowane, gdyż po ich użyciu mamy wrażenie gładkości skóry. Są częstym składnikiem kremów nawilżających, podkładów i fluidów. Ich częste używanie może prowadzić do powstawania zaskórników i problemów z cerą.
Parabeny to kolejne substancje, których należy unikać. Występują zwłaszcza w mydłach i kremach nawilżających. Mogą jednak powodować stany zapalne skóry na tle alergicznym. Bardzo niebezpieczne są olej -e mineralne i parafina, które są pochodnym od ropy naftowej. Substancje te nie posiadają właściwości pielęgnacyjnych, choć dają uczucie krycia czy nawilżenia. Tworzą jednak na skórze warstwę utrudniającą prawidłowe oddychanie skóry, co w rezultacie przyczynia się do jej szybszego starzenia się,
Wybierając kosmetyki, należy zwracać uwagę na ilość zawartych w nich składników. Im krótsza lista, tym lepiej. Jeśli ilość składników zawartych w danym produkcie jest bardzo długa, lepiej sięgnąć po inny.