Jak zmniejszyć potliwość

Pocenie się to automatyczny proces, który pomaga regulować temperaturę ciała. Jednak niektórzy ludzie doświadczają nadmiernej potliwości, co oznacza, że pocą się więcej niż to konieczne. To normalne, że pocisz się, gdy się rozgrzejesz lub ćwiczysz, ale są osoby, które pocą się nadmiernie, również wtedy, gdy ciało nie wymaga schłodzenia. Nadmierna potliwość może wystąpić bez wyraźnego powodu, z powodu innej choroby, którą możesz mieć lub jako efekt uboczny przyjmowanego leku. Istnieją dwa rodzaje nadpotliwości: pierwotna i wtórna. Wtórna nadmierna potliwość występuje w wyniku choroby podstawowej lub jako efekt uboczny niektórych leków. Pierwotna nadpotliwość nie ma możliwej do zidentyfikowania przyczyny. Nadmierna potliwość jest powszechna i może dotyczyć całego ciała lub tylko niektórych jego obszarów. Często jest też tak, że wraz z wiekiem objawy ustępują. Istnieje jednak wiele możliwości leczenia osób, które doświadczają nadmiernej potliwości. Jak zmniejszyć potliwość?

Zwracaj uwagę na to co jesz

Istnieje wiele produktów spożywczych, które wpływają na intensywność pocenia się lub zapach naszego potu. Spożycie niektórych składników powoduje wzrost metabolizmu, co prowadzi do podwyższenia temperatury ciała i pocenia się pod wpływem ciepła. Po drugie – gorące i pikantne potrawy mogą także wywoływać łagodną formę pocenia się, dlatego warto je ograniczyć. Czosnek, cebula i niektóre przyprawy mogą sprawić, że pot będzie mieć nieco intensywniejszy i ostry zapach, co również warto wziąć pod uwagę.

Zwracaj uwagę na to co pijesz

W szczególności chodzi tutaj o alkohol i kofeinę. Alkohol powoduje wzrost temperatury ciała. Kofeina może Cię obudzić, ale może również podnieść tętno i pobudzić gruczoły potowe. Ogranicz lub całkowicie przestań pić alkohol i kofeinę i zobacz, jakie skutki przyniesie Ci taki detoks.

Bądź przygotowany

Trzymaj chusteczki higieniczne i wilgotne chusteczki w torbie, na wypadek, gdybyś musiał się odświeżyć. Aby uzyskać dodatkowy efekt chłodzenia, przechowuj mokre chusteczki w lodówce i zabierz jedną na drogę do pracy. Możesz też nosić przy sobie antyperspirant i środki zapachowe.
Unikaj złożonych i tłustych produktów dermatologicznych.
Unikaj balsamów, kremów nawilżających, intensywnego makijażu i wszystkiego, co nakłada warstwę produktu na skórę. Jeśli potrzebujesz zająć się innymi schorzeniami skóry, poszukaj lekkich, beztłuszczowych formuł, które lepiej się wchłoną i nie pozostawią warstwy na powierzchni Twojego ciała.
Podczas gdy problem jest zbyt poważny, aby uporać się z nim domowymi sposobami. Warto udać się do specjalisty, który poleci inne zabiegi, które mogą być pomocne, takie jak: przyjmowanie tabletek zmniejszających pocenie, terapię elektrowstrząsami lub jonoforezę, zastrzyki z botoksem.

 

Leave a Comment