Poddasze z płyty OSB krok po kroku

Płyta OSB to materiał budowlany, który świetnie sprawdzi się nawet wtedy, gdy chcesz wykorzystać swoje poddasze jako miejsce do przechowywania lub dodatkową przestrzeń życiową. Wówczas najważniejsza wydaje się równa i wykończona podłogę poddasza. Dzięki praktycznemu i estetycznemu wykończeniu poddasza Twój dom z pewnością zyska na komforcie i na wartości.

Układanie płyt drewnopochodnych OSB nie jest trudnym zadaniem. Na podłodze poddasza montuje się drewnianą konstrukcję nośną, do której następnie przykręca się płyty OSB (przeważnie te o grubości 18 milimetrów). Taka konstrukcja podłogi jest całkowicie wystarczająca, jeśli poddasze ma spełniać rolę na przykład przestrzeni magazynowej (tak zwanego strychu), po podłodze której można swobodnie chodzić.

A jeśli poddasze ma pełnić rolę pełnoprawnej przestrzeni mieszkalnej, warto umieścić nieco inne wykończenie podłogi na górze drewnianych płyt OSB. Dzięki poręcznym systemom znanym profesjonalistom, można łatwo i do tego szybko ułożyć równą podłogę na poddaszu. Nie trzeba nawet zapewniać drewnianej konstrukcji nośnej, a przy okazji można za jednym zamachem zaizolować podłogę.

Taki remont poddasza zaczyna się od przygotowania materiałów. Przede wszystkim trzeba przeciągnąć ciężkie drewniane belki na swoją podłogę na poddaszu, a to wcale nie takie proste. Przy przenoszeniu należy bowiem pamiętać i uważać, aby nie uszkodzić przy tym schodów, drzwi lub listew przypodłogowych. Ponadto koniecznie trzeba zabezpieczyć wejście, schody i korytarz tynkiem lub tetra kartonem (ochrona podłogi na rolce).

Podczas prac trzeba być też przygotowanym na to, że tworzona konstrukcja drewniana może się przekrzywić. Dlaczego tak się dzieje? Na przykład jeśli w pracach użyte zostały żelazka L do przymocowania konstrukcji drewnianej do podłoża, trzeba wiercić w podłożu, aby zabezpieczyć żelazka za pomocą kołków. Tego typu działania spowodują niestety bardzo dużo hałasu i zabierze ogromnie dużo czas.

A jeśli poprawiana powierzchnia nie jest całkowicie płaska (bo taka jest najlepsza), remedium na to będzie dopasowanie żelazka L i deski, aby można było ustawić wszystkie belki porządnie w pionie. Potem wysokość konstrukcji nośnej może już nie być prawidłowa.

Leave a Comment