- Odkrywając kulisy filmowego świata: "Noce i dnie" oraz "Storyboard - ruch w sztuce filmowej"
- Jak znaleźć odpowiedniego psychologa? – Poradnik dla początkujących
- Najnowsze trendy w psychologii – Co warto wiedzieć?
- Kwas mlekowy w kosmetyce: Właściwości, zastosowanie i pochodzenie
- Keratynowe prostowanie włosów – Wszystko, co musisz wiedzieć
Specyfika i zastosowania odzieży outdoorowej
Odzież outdoorowa w węższym znaczeniu oznacza odzież wierzchnią, czyli choćby kurtki, płaszcze, peleryny przeciwdeszczowe itp. W szerszym znaczeniu jest to odzież potrzebna do aktywności turystycznej, sportowej i survivalowej.Oznacza ona więc ubiór związany z przebywaniem w naturze, na powietrzu, w górach, z różnymi sport -ami odbywającymi się w środowisku naturalnym czy radzeniem sobie w trudnych warunkach zewnętrznych. Z outdoorem kojarzymy także zamiłowanie do pieszych wycieczek, biwaków, kempingów, wędrówek, trekkingu, airsoftu czy paintballu. Mówiąc o odzieży outdoorowej słów kilka zwracamy uwagę na różne pasje realizowane najczęściej z dala od cywilizacji. Znane jest również pojęcie survivalu miejskiego, w którym największe znaczenie mają zdolności społeczne realizowane na tych terenach.
Podstawowe cechy odzieży outdoorowej
Odzież outdoorowa powinna zatem wychodzić na przeciw warunkom, które spotykamy w środowisku zewnętrznym. Po pierwsze musi być wygodna, dobrze uszyta, wytrzymała i ciepła odpowiednio do pory roku. Przykładowo spodnie outdoorowe podlegają specjalnemu tkaniu. Stosuje się w tym celu tzw. rip-stop, czyli wzmocnienia z użyciem mocniejszego włókna. Spodnie często wzorowane są na modelach wojskowych. W odzieży outdoorowej duże znaczenie mają zastosowane odpowiednie materiały oraz ich właściwości wodoodporne i wiatroodporne. Ważne jest zachowanie odpowiednich warunków termicznych tego ubioru. Odzież outdoorowa powinna także doskonale odprowadzać wilgoć i zapewniać maksymalną swobodę ruchu. Dobrze, gdy posiada ona również odporność na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne. Do produkcji tej odzieży najczęściej wykorzystuje się tworzywa sztuczne, tj. poliester, poliamid, polary, membrany.
Inne zastosowania outdooru
W kategorii produktów outdoorowych znajdziemy znacznie szerszy zakres asortymentu niż tylko odzież. Należą do nich m.in. plecaki, torby, namioty, koce, śpiwory, hamaki czy akcesoria survivalowe. Odzież outdoorowa może być również wykorzystywana w niektórych pracach, np. przez ratowników działających w przeróżnych warunkach pogodowych czy pracowników budowlanych, terenowych i drogowych. Stosując odzież outdoorową w firmach warto zwrócić uwagę na dodatkowe istotne wymagania, tj. elementy zwiększające widoczność. W tym celu można zastosować odzież odblaskową lub zdecydować się na nadruk specjalnych pasów odblaskowych. Taka odzież ma również zapewnić komfort termiczny oraz zapobiegać wychłodzeniu pracowników. Warto dostosować ją do specyfiki danej branży.