Kiedy warto wybrać się na terapię małżeńską?

Małżeństwo to nie tylko romantyczna idea, ale przede wszystkim praca nad sobą i związkiem. Niestety, często pojawiają się trudności, które utrudniają codzienne funkcjonowanie w związku. Wówczas dobrze jest prosić o pomoc. Warto na przykład rozważyć skorzystanie z terapii małżeńskiej.

W jakich przypadkach warto udać się na terapię małżeńską? 

Terapia ta jest dedykowana zarówno młodym parom, jak i tym, którzy są już dłuższy czas razem. Warto korzystać z niej wówczas, gdy w związku pojawiają się problemy, które uniemożliwiają rozmowę i wspólne działanie, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z naszego związku. W niektórych przypadkach takie sesje łączą się też z terapią narkotykową lub innymi problemami z używkami. Innymi przykładami sytuacji, w których warto udać się na terapię małżeńską, mogą być:

  • brak porozumienia między małżonkami – często dochodzi do sytuacji, że partnerzy nie potrafią ze sobą rozmawiać, a ich uprzedzenia i emocje przysłaniają ich zdolność do słuchania,
  • problemy komunikacyjne – nierozumienie wzajemnych potrzeb czy też niewłaściwe formy komunikacji mogą obniżać jakość związku. Terapia pomaga w rozpoznaniu tych problemów i w wypracowaniu bardziej efektywnych sposobów komunikacji,
  • przejście przez trudny okres – zmiany życiowe, takie jak choroba, utrata pracy, narodziny dziecka czy też zdrada, mogą wpłynąć na związek i spowodować trudności w jego funkcjonowaniu.

Co można zyskać dzięki terapii małżeńskiej? 

Terapia małżeńska pozwala nam spojrzeć na nasz związek z innej perspektywy. Dzięki temu możemy zyskać wiele korzyści. O ich omówienie poprosiliśmy pracownika z ośrodka terapii uzależnień, który wyjaśnił:

– Terapia małżeńska to przede wszystkim lepsze porozumienie między małżonkami. Jednym z głównych celów terapii jest pomoc partnerom w znalezieniu skutecznych sposobów komunikacji i pracy nad relacją. Kolejną kwestią jest poprawa jakości życia seksualnego – jeśli jednym z problemów jest brak bliskości fizycznej, terapeuta małżeński pomoże znaleźć odpowiednie rozwiązania.

Oprócz tego małżonkowie nauczą się radzenia sobie ze stresem – trudności w związku często prowadzą bowiem do stresu i napięcia. Terapia małżeńska daje możliwość wzmocnienia więzi między partnerami w sposób satysfakcjonujący dla obu stron.

Leave a Comment