- Odkrywając kulisy filmowego świata: "Noce i dnie" oraz "Storyboard - ruch w sztuce filmowej"
- Jak znaleźć odpowiedniego psychologa? – Poradnik dla początkujących
- Najnowsze trendy w psychologii – Co warto wiedzieć?
- Kwas mlekowy w kosmetyce: Właściwości, zastosowanie i pochodzenie
- Keratynowe prostowanie włosów – Wszystko, co musisz wiedzieć
Jak ustrzec się przed zarażeniem wirusami?
Pandemia koronawirusa zmieniła nasze postrzeganie higieny. Większa ilość osób zaczęła zwracać uwagę na to, jakich środków czystości używa, a także na swoje codziennie zachowanie względem innych osób. Jednak nasza codzienność to nie tylko obostrzenia związane z koronawirusem – w końcu różnego rodzaju patogeny zagrażają nam na co dzień. O czym warto pamiętać, by ustrzec się przed zakażeniem?
Jak przenoszą się wirusy?
Aby najlepiej ustrzec się przed zarażeniem chorobami wirusowymi warto zdawać sobie sprawę, w jaki sposób działają patogeny. Wirusy są to niezwykle małe organizmy, które – w większości przypadków – roznoszą się drogą kropelkową. Oznacza to, że do zarażenia wystarczy kontakt ze śliną osoby zarażonej gdy ta mówi, kicha lub kaszle. W taki sposób przenosi się m.in. słynny obecnie koronawirus, ale również wirusy odpowiedzialne za występowanie jesiennych przeziębień czy wirus grypy. To dlatego są one tak zaraźliwe i dotykają bardzo dużej części społeczeństwa. Całkowicie inaczej przenoszą się wirusy takie jak HIV , którymi można zarazić się jedynie w przypadku bezpośredniego kontaktu z krwią osoby chorej, która musi dostać się do układu krwionośnego osoby zdrowej, by doszło do zarażenia.
Kontakt z innymi ludźmi
Większość wirusów odpowiedzialnych za przeziębienia przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną. To dlatego tak ważne jest utrzymywanie dystansu społecznego, a także noszenie maseczek, które ograniczają rozprzestrzenianie się wydzieliny (m.in. śliny), w której niewielkich cząsteczkach przekazywane są wirusy. O dystansie społecznym warto pamiętać przede wszystkim w dużych skupiskach ludzi (sklepach, na koncertach, w galeriach handlowych, punktach rozrywkowych), a także w przychodniach i szpitalach, gdzie najczęściej roznoszone są różnego rodzaju patogeny.
Dezynfekcja w dobie koronawirusów
Koronawirusy – czyli nie tylko popularny COVID-19, ale również różnego rodzaju wirusy odpowiedzialne za sezonowe przeziębienia – mogą przenosić się również na różnych powierzchniach. Choć tego typu zarażenie jest trudniejsze, nie oznacza, że nie jest niemożliwe. To dlatego warto pamiętać o regularnej dezynfekcji. Sposobem na pozbycie się wirusów, bakterii i grzybów jest ozonowanie, które szczególnie chętnie wykonywane jest np. w samochodach, środkach komunikacji zbiorowej, w kinach i teatrach, wszędzie, gdzie znajdują się trudne do wyczyszczenia i zdezynfekowania powierzchnie pokryte tekstyliami. W restauracjach i na przestrzeniach publicznych częściej stosuje się płyny do dezynfekcji na bazie chloru, alkoholu lub innych substancji zabójczych dla wirusów, bakterii i grzybów. Warto także zadbać o regularną dezynfekcję dłoni, a także pomieszczeń mieszkalnych. Z pomocą przyjdą specjalne płyny dezynfekujące lub chusteczki jednorazowe nasączane odpowiednim preparatem. Wykorzystywać je należy szczególnie podczas mycia łazienki, ubikacji i kuchni – w miejscach, gdzie łatwiej dochodzi do rozwoju bakterii i grzybów.