- Odkrywając kulisy filmowego świata: "Noce i dnie" oraz "Storyboard - ruch w sztuce filmowej"
- Jak znaleźć odpowiedniego psychologa? – Poradnik dla początkujących
- Najnowsze trendy w psychologii – Co warto wiedzieć?
- Kwas mlekowy w kosmetyce: Właściwości, zastosowanie i pochodzenie
- Keratynowe prostowanie włosów – Wszystko, co musisz wiedzieć
Jak określić typ cery?
Odpowiednia pielęgnacja skóry to klucz do pięknej i zdrowej cery. Używanie kosmetyków przeznaczonych do danego typu skóry, pozwoli utrzymać ją w odpowiedniej kondycji. Dobierając niewłaściwe kosmetyki do typu cery można spowodować podrażnienia, wysypki, łojotok, a nawet silne wysuszenie. Kluczem do osiągnięcia równowagi między oczyszczeniem a nawilżeniem jest poznanie swojej skóry. Jak określić typ cery?
Typ cery to określenie stanu oraz rodzaju naszej skóry – jej problemów oraz cech. Poprawna analiza daje nam odpowiedź na pytanie, co zrobić, by cieszyć się dobrą kondycją skóry. Wyróżniamy cztery typu skóry: skóra normalna, sucha (bardzo sucha), tłusta i mieszana. Każdy typ cery potrzebuje innej pielęgnacji, zapewniającej rutynę, by wydobyć naturalne piękno.
Jak określić typ cery? Podstawowe informacje
Chcąc dokonać analizy swojego typu cery, należy przyjrzeć się swojej oczyszczonej skórze, jeszcze zanim zastosujemy środki nawilżające. Jeśli powierzchnia skóry jest mało sprężysta, wówczas mamy do czynienia ze skórą suchą, jeśli się błyszczy wówczas jest to skóra tłusta, w przypadku gładkiej cery, mówimy o skórze normalnej. Jeśli po umyciu buzi, czujemy, że skóra jest ściągnięta, wówczas mówimy o skórze suchej. Konieczne jest zaobserwowanie, jak skóra reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak suche powietrze, wiatr, mróz i słońce. Warto też przyjrzeć się jak skóra zachowuje się w ciągu dnia. Wówczas można dokonać analizy swojego typu cery.
- Cera sucha jest typem najczęściej dziedziczonym. Najczęściej też powstaje na skute złej pielęgnacji. Posiadaczki tego typu cery mają skłonność do przesuszenia, nadmiernego łuszczenia się czy atopii. Jest to skóra cienka, jasna i często pozbawiona połysku. W okresie zimowym, skóra sucha wymaga dużego nawilżenia. Wskazane jest używanie kosmetyków pozbawionych alkoholu czy silnych substancji myjących, takich jak np. SLS.
- Cera normalna U dorosłych prawie nie występuje. Jest miękka i gładka w dotyku, pozbawiona łuszczących skórek czy wyprysków. Charakteryzuje się dobrym nawilżeniem i brakiem skłonności do przesuszania. Do jej pielęgnacji zaleca się delikatne kosmetyki, które latem zawierają filtry UV.
- Cera tłusta, w przeciwieństwie do cery suchej, jest błyszcząca, co wynika z nadmiernej produkcji łoju. Widoczne są rozszerzone pory, zaskórniki. Osoby o cerze tłustej mają skłonność do trądziku. Jej atutem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza zimą, a także spowalnianie procesów starzenia. Ważne jest odpowiednie nawilżenie i tonizowanie.
- Cera mieszana łączy w sobie cechy skóry suchej u tłustej, zwłaszcza w strefie T. Najlepszym wyjściem podczas pielęgnacji jest stosowanie różnych kosmetyków, na różne części twarzy. Na policzkach warto postawić na delikatne oczyszczanie i silne nawilżenie, w strefie T możemy pozwolić sobie na mocniejsze żele do mycia i kosmetyki normalizujące.